Se še spomnite neprijetnega črvičenja in občutka napihnjenosti?
| Članek je bil prebran 610 krat.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Teh neprijetnih občutkov ni tako lahko pozabiti. Najhuje pa je, da se to lahko zgodi komur koli in kadar koli. Predstavljajte si, da jeste res odlično kosilo, morda doma, ali pa kje zunaj, v restavraciji. Ste v najboljši družbi in uživate. A ko je konec kosila ugotovite, da je z vašim trebuhom nekaj narobe. Da se je napihnil in da se, povsem očitno, ni najbolj razveselil tiste dobre hrane. Takoj se vam zmrači obraz in že veste, da bo popoldan neprijeten.

Vidite, dan se lahko prične zelo lepo, a ko se vaše črevesje odloči protestirati in ne kaže razumevanja za vaše gurmanske užitke, se še tako lep dan kar malce pokvari oz. pooblači. Je tako? In kaj običajno storite, ko pride do tega? V nadaljevanju bomo predstavili nekaj načinov, ki jih lahko preizkusite in morda se bo v vašem prebavnem traktu (črevesju) ponovno vzpostavilo ravnovesje.

Kje se skriva problem?

Skrivnost, ki je marsikdo ne pozna, pa bi jo moral, je dejstvo, da črevesje opravlja izredno pomembno funkcijo v našem telesu. Črevesje nima samo funkcije prebaviti hrano in jo poslati naprej po prebavnem traktu in ven, temveč njegovo delovanje predstavlja in zagotavlja delovanje kar 70 % našega imunskega sistema. To pomeni, da kar 70 % vseh celic in bakterij, ki se v našem telesu borijo proti slabim bakterijam in virusom, živi na stenah našega želodca in prebavil.

Zanimivo je, da ima z napihnjenostjo težave kar od  6–31 % vseh ljudi. Po Raziskavi kategorije črevesnih težav med Slovenci (Ipsos 2017) ima tovrstne težave kar osem od desetih Slovencev. Če tudi vi večino svojega časa preživite za računalnikom, velikokrat v naglici goltate in ne grizete hrane, je verjetnost, da bo tudi vas mučila (ali pa vas že je) napihnjenost, še toliko večja.

Težava s sedenjem je ta, da je želodec s tem zelo stisnjen in se ne utegne prazniti. Težava z neprežvečeno hrano pa je ta, da se taka hrana dlje časa zadrži v želodcu in nato pripotuje v črevesje, pa sploh ni docela predelana, ali pa se celo sploh ne predela.

Kaj lahko naredite?

Zanimivo je, da smo večkrat predvsem sami krivi za svoje želodčne težave in da se rešitev, tako kot velikokrat, skriva v kakovostni prehrani, manj sedenja in več zdravega življenja. To pomeni več gibanja, več obrokov, a manjših. In pa tudi manj uživanja hrane, ki napihuje. Gre za stročnice, pšenične izdelke, sladkarije in celo sadje. Napenjanje lahko omili uživanje probiotikov, ki pomagajo vzpostaviti ravnovesje mikrobiote v črevesju.

 

© 28. 04. 2024 - PriZelenemZajcu.si. Oglaševanje.