S pravo posteljnino do boljše kvalitete bivanja
| Članek je bil prebran 1.468 krat.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Posteljnina ni nepomemben dodatek naše postelje, ampak ima lahko velik vpliv na naše počutje v spalnici in na to, kako dobro se naspimo. Spanje je odločilno za dobro počutje in zdravo delovanje organizma, tako da ni nepomembno, kako utrujeni ali spočiti se zjutraj vstanemo iz postelje. Pogosto se na dolgi rok poznajo posledice slabega spanca, ki se lahko kažejo tudi v obliki raznih obolenj, kroničnih bolezni, bolečin ali psihičnih težav. Raziskave kljub temu kažejo, da se velik delež ljudi sooča s težavami, povezanimi s spanjem (t.i. motnje spanja), le redko kdo pa se teh motenj loti iz pravega zornega kota. V primeru, da motnje spanja niso nevrološkega ali zdravstvenega izvora, lahko v veliki meri za dober spanec poskrbimo kar sami. Toda, kako se zadeve lotiti?

zendomIzbira posteljnine in ureditev spalnice

Zanimivo je, kakšno pozornost mladi starši namenjamo posteljam, posteljninam in sobicam svojih dojenčkov. Pogosto izberemo le najboljše materiale, ki so pridelani organsko in so zares prijetni na dotik. Posteljo postavimo v najprimernejši kot sobice, sobico pa uredimo kar se da prijetno za novega družinskega člana. Velik poudarek običajno namenimo tudi izbiri barv in vzorcev, prav tako posteljico izdatno zaščitimo, vanjo pa damo le najnujnejše (odejica, tetra plenička, itd.). Razni vzglavniki in plišaste igračke v posteljici najmlajših dojenčkov nimajo kaj iskati, saj povečujejo nevarnost zadušitve. Postelji, spancu in posteljnini dojenčkov torej namenimo ogromno pozornosti in skrbi, z leti pa potem vse manj gledamo na to, da bi zase ali za odraščajoče otroke v spalnici in postelji ustvarili oaze miru. Za dober spanec pa v prvi vrsti potrebujemo prav to – primeren prostor, primerno svetlobo in temperaturo sobe, primerno opremo in kvalitetno posteljnino.

Posteljnina naj bo izdelana iz naravnih materialov, ki so koži prijazni, prav tako pa ji puščajo dihati, s čimer zmanjšamo potenje. Vlakna naravnih materialov namreč dobro vpijajo odvečno vlago in jo nato tudi dobro oddajajo v okolje. Takšno posteljnino je potrebno zjutraj samo dobro stresti in prezračiti, pa lahko dolgo časa ohrani svežino. Po drugi strani tako rešujemo tudi težave s prščicami, ki se najraje zadržujejo v vlagi. Iz tega vidika sintetična umetna posteljnina ni primerna, saj je pravi raj za prščice. Več informacij o izjemno kvalitetni posteljnini, za noči brez potenja in pršic, pa si preberite na: zendom.si.

Poleg posteljnine je potrebno primerno urediti tudi spalnico. Najpomembnejša je temperatura zraka. Ta tudi v toplejšem delu leta naj ne bi presegla 20 stopinj, optimalna temperatura spalnega prostora pa je med 18 in 19 stopinj. Poleti je optimalno temperaturo mogoče dosegati z rednim zračenjem zgodaj zjutraj in pozni zvečer ter tudi z zastiranjem oken (z roletami, senčniki, itd.), preko celega dne. Poleg temperature zraka je potrebno urediti tudi pohištvo in opremo. V spalnici naj bo samo postelja, nočne omarice in po potrebi omara z oblekami, nikakor pa v spalnico ne sodi delovna miza, računalniki, razni obešalniki, odvečna krama, škatle, ipd. Spalnico je potrebno očistiti navlake, jo redno sesati in čistiti prah, ter tako poskrbeti, da so bomo v njej lepo počutili. Okrasimo jo lahko s kakšnim dekorativnim elementom, ki nam nekaj pomeni (npr. slika, kip, ipd.). Vse to so osnovni koraki, na poti do boljšega spanca. Več o primerni posteljnini pa si oglejte v videu.

© 19. 03. 2024 - PriZelenemZajcu.si. Oglaševanje.