Spoznavanje narave skozi šolske vrtove
| Članek je bil prebran 1.107 krat.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Pri nas večina prebivalstva sicer živi v nekoliko bolj ruralnem okolju, zato ima večina otrok že od malih nog priložnost biti v stiku z naravo in spoznavati vse skrivnosti ter lepote, ki nam jih le ta nudi. Vendarle pa nekaj otrok večji del svojega življenja vendarle preživi večinoma v mestih, kjer imajo z naravo manj stika. V ta namen so se kot izjemno koristni in poučni izkazalo šolski vrtovi, ki otrokom nudijo spoznavanje zelenja, živali in torej narave v celoti, na spontan, zabaven in naraven način.

šolski vrtoviŠolski vrtovi pri nas stalnica

O pomenu in vlogi šolskih vrtov je pri nas znanega že veliko. Zato niti ne preseneča, da ima mnogo osnovnih šol svoje šolske vrtove, nekoliko manj pa je teh v mestnih okoljih, kjer bi prišli najbolj prav. V mestih šole pogosto nimajo možnosti, da bi za učence postavili učilnice v naravi. To je seveda škoda, saj v svetu velja, da so tovrstni vrtovi sodoben in inovativen učno-vzgojni pripomoček.

Kako izgleda šolski vrt v naravi?

Šolski vrt torej predstavlja koristen učni pripomoček, v katerih se učenci lahko učijo spontano in zanimivo. Otroci se takšnega učenja v naravi veselijo in kažejo veliko zanimanje zanj, to pa pomeni, da od takega učenja tudi največ odnesejo. V naravi tako učenci pridobivajo nova znanja neposredno z novimi izkušnjami, ki se najbolj vtisnejo v spomin. Kar namreč doživimo, le redko hitro pozabimo. Šolski vrtovi torej dajejo učencem možnost za neposredno izkušnjo – na vrtu lahko povsem od blizu opazujejo rastline, živali, zemljo, kamne, itd. Pri nas, kjer večina otrok ima veliko stika z naravnim okoljem, skoraj da ni otroka, ki že pred vstopom v izobraževalni sistem ne bi spoznaval narave, vendarle pa se pogosto zgodi, da so otroci preko tovrstnih vrtov v kontinuiranem in rednem stiku z naravo. Za takšne vrtičke so se odločili že v marsikaterem vrtcu, saj so ugotovili, kako dobro in raziskovalno takšna pridobitev vpliva na malčke.

Šolski vrt nadomesti učbenike in zvezke, saj otroci na vrtu s svojimi čutili občutijo rastline in živali. Dodatna pozitivna lastnost je tudi ta, da so otroci veliko na svežem zraku, srečujejo pa se tudi z mnogimi živalmi, ki imajo vrt za svoj dom ali le pridejo mimo. Nekateri šolski vrtovi imajo tudi v svojem središču tudi ribnik, v katerem plavajo ribe, race, žabe, poleg pa se nahajajo tudi razne žuželke, ipd. Mnoge živali se v vrt naselijo povsem spontano, saj jim vrt nudi dobre pogoje za njihovo življenje. Na vrtu je vedno veliko trave, sonca, hrane, vode, itd. Učenci povečini takšne vrtove oziroma naravne habitate sprejemajo zelo dobro, zanje ne pomenijo le učenja novih stvari in pridobivanja novih izkušenj, ampak tudi sprostitev. Glede na to, da se vse večji poudarek namenja stiku z naravo, bodo takšni šolski vrtovi v prihodnje gotovo še pomembnejši, otroke pa vzgajajo tudi iz vidika varstva okolja in pomena samooskrbe. Šolski vrtovi so tako gotovo izjemno koristni, zato bi se bilo v prihodnje smiselno usmerjati predvsem v to, da se jih vzpostavi v čim več slovenskih šol, pa tudi vrtcev in srednjih šol.

© 29. 03. 2024 - PriZelenemZajcu.si. Oglaševanje.